zdjęcie zamku krzyżackiego autorstwa Marcina Saldata

UWAGA: W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi Zamek krzyżacki w Świeciu i teren wokół zamku zostają zamknięte do odwołania.

Zamek gotycki wybudowany w widłach rzek Wdy i Wisły w latach 1335-1350, stanowi dziś niewątpliwie nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia, ale i jego wizytówkę. Najbardziej charakterystycznym, do dziś budzącym respekt elementem twierdzy jest odchylona o 106 cm od pionu, mająca 34,75 m wysokości wieża główna.

rycina-autorstwa-erika-dahlberga-z-1655-rokuRycina autorstwa Erika Dahlberga z 1655 roku

Wyjątkowość zamku wysokiego wyrażała się w planie założenia - wzniesiono go na planie kwadratu, z cylindrycznymi, umożliwiającymi skuteczną obronę flankową, wysuniętymi przed lico murów obwodowych basztami i wieżą w typie bergfriedu w narożnikach. Jego najbardziej charakterystyczną częścią pozostaje do dziś wyjątkowe zwieńczenie wieży głównej w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach, stanowiące ewenement na terenie państwa krzyżackiego. Wzniesiony przez Zakon dom konwentu stanowił tylko część systemu warownego. Założenie otaczały rzeki Wisła i Wda, które odcinały je od lądu, tworząc półwysep.

Za zachodnim murem znajdowało się przedzamcze i ufortyfikowane miasto. Obronność potęgował system fos. Szczególnych emocji dostarcza długa wspinaczka spiralnymi prawoskrętnymi schodami prowadzącymi na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz miasta Świecie i Chełmno, a w warunkach doskonałej widoczności, również na Grudziądz.

Warto również zwiedzić owiane legendą oraz mgłą tajemnic zamkowe wnętrza. Surowe mury, panująca w nich cisza oraz półmrok rozpalają wyobraźnię i pozwalają poczuć atmosferę minionych wieków. Atrakcyjności tworzącego oryginalną scenerię założenia dopełniają stali mieszkańcy piwnic – nietoperze, ekspozycje historyczno-edukacyjne (m.in. repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej), imprezy kulturalne (wernisaże, koncerty, projekcje filmowe, performance, spotkania poetyckie, imprezy astronomiczne), sportowe (zawody biegowe, wyścigi rowerowe, rajd enduro), autorskie wystawy czasowe (współczesne malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, performance, fotografia), działania edukacyjno-popularyzatorskie (spacery tematyczne, warsztaty archeologiczne i astronomiczne, konkursy historyczne, lekcje historii oraz regionalizmu, szkolenia), a także imprezy plenerowe (festiwal muzyczny, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle typu światło i dźwięk, festyny, zloty motocyklowe oraz samochodów zabytkowych i terenowych).

zamek-collageZamek w Świeciu współcześnie (fot. Marcin Saldat)

Wiernych entuzjastów ma Festiwal Mocnych Brzmień i Noc Grozy skupiająca sympatyków filmów mrożących krew w żyłach. Stałych wielbicieli mają imprezy, podczas których można spróbować znakomitego przygotowywanego przez Koła Gospodyń Wiejskich . Sztandarową imprezą tego typu jest Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka goszczący corocznie na zamkowym dziedzińcu w drugim tygodniu września.

Korzystając z uroku wypoczynku na zamku, nie można zapomnieć o jego atrakcyjnych przyległościach. Na miłośników aktywnych form wypoczynku czekają kilometry tras pieszych, szlaków rowerowych, wyjątkowo urokliwy szlak wodny. Interesujące obiekty przyrodnicze i kulturowe można poznać dzięki trasom turystycznym. W okolicy jest wiele miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

Wybierz się w podróż, podczas której odkryjesz tajemnice krzyżackiego zamku!


Zamek krzyżacki jest własnością Gminy Świecie.

W związku z remontem zamek będzie nieczynny dla zwiedzających do odwołania. W tym okresie zapraszamy do Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej przy ul. Kopernika 2 w Świeciu (czynna od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00).

Jakub Stelągowski, tel. 662 499 508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Goliński, tel. 795 114 893, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja zamku: ul. Zamkowa, 86-100 Świeciu

FanPage zamku: www.fb.com/zamekwswieciu

----------------

ue

27 lutego 2020 r. Burmistrz Świecia przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy podpisali z Województwem Kujawsko-Pomorskim umowę na realizację zadania „Rozbudowa i przebudowa Zamku krzyżackiego w Świeciu – ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury poprzez zwiększenie istniejącego potencjału Zamku krzyżackiego w Świeciu” - więcej informacji